niedziela, 18 grudnia 2016

Oto kim są "cywile" proszący z Aleppo o pomoc!

Z bloga RAM..."W oblężonym Aleppo znajdowało się wielu cywilów, ale nade wszystko była tam Al Nusra. Dwa miesiące temu, Staffan de Mistura - specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ ds. Syrii – zaapelował do terrorystów by opuścili Aleppo".

Prośby o pomoc z Aleppo...


Aleppo, le richieste di aiuto dei civili
http://www.occhidellaguerra.it/chi-sono-i-civili-di-aleppo/

Matteo Carnieletto      18 grudzień 2016     tłum. RAM


Liczne prośby - zablokowanych przez rosyjskie i syryjskie bombardowania - cywilów z Aleppo obiegły glob ziemski.


http://www.occhidellaguerra.it/wp-content/uploads/2016/12/civili-aleppo.jpg

http://video.repubblica.it/dossier/rivolta-siria/aleppo-dai-social-il-grido-dei-civili-intrappolati-nella-citta-e-un-genocidio/262529/262887

"Cywile" z Aleppo


Przyjrzyjmy się im.


Video realizowane są bezpośrednio z pierwszej linii frontu, zawierają ujęcia typu  close shot,  zrobione smartphonem – i są mixem adrenaliny i strachu. Na nich pojawia się twarz  Liny Shamy w brązowej islamskiej chuście. Lina ma 26 lat i nosi duże okulary, podobnie jak wielu jej rówieśników na Zachodzie.

Podczas swego apelu Lina Shamy mówi:  "Zwracam się do wszystkich, którzą są w stanie usłyszeć mnie – w Aleppo odbywa się ludobójstwo. To, co widzicie, może być moim ostatnim video".

Zainteresujmy się kim jest  Lina Shamy?

Lina założyła konto na Twitter'ze we wrześniu 2012 i używała go do gorliwego uprawiania propagandy na rzecz najrozmaitszych organizacji należących do świata syryjskich rebeliantów - ponadto, nie tylko tych rzekomo "umiarkowanych", ale również bardzo często na rzecz grup radykalnych, takich jak  Jaysh al-Islam (Armia Islamu).

Jaysh al-Islam
https://en.wikipedia.org/wiki/Jaysh_al-Islam


26 grudnia 2015 – zaraz po śmierci Zaharan'a Alloush'a – leadera ugrupowania Jaysh al-Islam - Lina Shamy zmieniła okładkę na Facebook-u, wybierając na nią zdjęcie twarzy martwego Allousha.


Zaharan Alloush
https://en.wikipedia.org/wiki/Zahran_Alloush

http://www.occhidellaguerra.it/wp-content/uploads/2016/12/Lina-Shamy-1-1024x653.jpg

Zaharan Alloush na okładce strony facebook-wej Liny Shamy.


Tego samego 26 grudnia, Lina przetweetowała post gloryfikujący grupę Jaysh al-Islam i deklarujący lojalność w stosunku do niej. Odnośnie samego Zaharana Alloush'a, należy przypomnieć, że wielokrotnie wyrażał uznanie dla Osamy bin Ladena i "braci" należących do Al Nusry. W kilku przypadkach, Alloush użył cywilów jako żywych tarcz.

Wszystko co powyżej to drobne poszlaki ukazujące – wszystkim tym, którzy do tej pory mieliby jeszcze jakieś wątpliwości – format ludzi grawitujących wokół tzw. "umiarkowanych opozycjonistów".

Następnym osobnikiem wysyłającym filmy z oblężonego Aleppo jest  Bilal Abdul Kareem, dziennikarz i video-maker amerykański, który przeniósł się do Syrii. Jego życiorys jest dość szczególny. Urodził się w roku 1970 w USA, w stanie New York. Jako chłopiec był modelem dla innych – grał w baseball a w niedzielę był ministrantem. W szkole wyróżniał zdolnościami  oratorskimi i wygrywał nawet nagrody na tym polu. Posiadanie tego rodzaju  umiejętności stało się punktem zwrotnym dla Bilala. Uzmysłowił sobie że jest w posiadaniu sporego potencjału, jak chodzi o komunikatywność i postanowił wypróbować swe siły w show-biznesie. W roku 1997 nadeszły dla niego radykalne zmiany.

Zamieszkał  w okolicach meczetu na Brooklynie i tam właśnie po raz pierwszy poczuł "powołanie " do islamu. Obserwował muzułmanów idących na modlitwy, czytał Koran i w końcu "nawrócił się" na Islam. Zapragnął także nauczyć się języka arabskiego i zaczął uczęszczać na jego kursy. W celu dalszego doskonalenia posługiwania się arabskim -  Kareem przeniósł się do najpierw do Sudanu a następnie do Egiptu, gdzie spotykał Yassera, swego wielkiego przyjaciela (którego nazwisko nie pozostaje jednak ujawnione).

W roku 2012 – wskutek zaistniałych tarć pomiędzy nim i jedną z telewizji arabskich - Kareem przeniósł się do Syrii, aby jak zadeklarował:  "opisywać opór walczących przeciwko Assadowi".

Kareem sprecyzował:  "O co chodzi mujaheddinom – zrozumiałem podczas realizacji mojego reportażu - 'Torture agreement'  w Libii, po upadku Khadaffi'ego. To w Libii spotkałem najrozmaitszych bojowników islamskich, którzy pragnęli wprowadzenia praw islamu. Byłem także ciekaw, jak wyglądają walki w Syrii. Dlatego postanowiłem tam pojechać i opisywać, wszystko to, co ma tam miejsce".

Kareem zrealizował szereg filmów dokumentalnych dla Channel 4, BBC i Skynews.


Bilal Abdul Kareem
http://www.bilalabdulkareem.com/biography/


Wśród rebeliantów Kareem spotkał również  Abu Firas'a al-Suri, rzecznika Al Nusry, zabitego przez Amerykanów 3 kwietnia 2016 w syryjskiej prowincji Idlib. Wywiad Kareema z al-Suri składa się z 3 części.

Abu Firas al-Suri
https://en.wikipedia.org/wiki/Abu_Firas_al-Suri

http://www.occhidellaguerra.it/wp-content/uploads/2016/12/Suri.jpg

Można więc wywnioskować, że  Bilal Abdul Kareem jest bardziej aktywistą niż dziennikarzem, co zresztą widać oglądając video, zrealizowane przez niego dla  On the Ground News – strony internetowej, dla której pracuje.

2nd New York Message From Aleppo To The Gulf And Turkey

http://ogn.news/2ny/


Podczas 6-minutowego filmu, Kareem usilnie apeluje do mass-mediów tureckich, saudyjskich i katarskich by nagłaśniały oblężenie Aleppo. Również w tym przypadku – nie sprawia wrażenia bycia bezstronnym dziennikarzem, ale aktywistą prorebelianckim.


Wśród osób, które pojawiają się na video z Aleppo, znajduje sie także Abdulkafi al-Hamdu (nick na Twitter'ze – Mr. Alhamdo)


Abdulkafi al-Hamdu 
https://twitter.com/Mr_Alhamdo


Również i tutaj, nie mamy do czynienia ze zwykłym cywilem, ale z aktywistą, uprawiającym swą działalność przy pomocy mass-mediów (al-Hamdu jest z zawodu nauczycielem).

Chociaż założył konto na Twitter'ze jedynie około 2 miesięcy temu – jest dziś jego "gwiazdą" i udziela wywiadów takim mediom jak  Al Jazeera, Cbc czy Independent. Jednym słowem – gdy chodzi o zrozumienie tego, co dzieje się we wschodniej części Aleppo – to Abdulkafi al – Hamdu jest punktem odniesienia dla mediów tak zachodnich jak i arabskich.


Czwartą i ostatnią osobą, spopularyzowaną poprzez video z Aleppo, krążące w Internecie jest Ismail Alabdullah.


Ismail Alabdullah
https://twitter.com/ishmael12345611


Alabdullah jest prawdopodobnie łatwo rozpoznawalny, ponieważ jest jednym ze sławniejszych "białych kasków". Jego profil ma 9 000 follower, a jego ostatnie video zostało przetweetowane ponad 1000 razy.

To ci przedstawieni powyżej są "cywilami" z Aleppo, których pokazały mass-media. Te same mass-media, które zadecydowały o tym, by nie pokazywać mieszkańców Aleppo świętujących wyzwolenie miasta na jego ulicach. W oblężonym Aleppo znajdowało się wielu cywilów, ale nade wszystko była tam Al Nusra.

Dwa miesiące temu Staffan de Mistura, specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ ds. Syrii – zaapelował do terrorystów by opuścili Aleppo.

Apel Staffan'a de Mistury:
Wypowiadając się, de Mistura użył bardzo twardych słów. Powiedział:  "Zaledwie tysiąc was – zadecyduje o losie 275 000 cywilów".

Słowa, które zostały bez echa i które wszyscy wydają się dziś zupełnie nie pamiętać.

***

Cała prawda o "Białych Kaskach" w Syrii

http://ram.neon24.pl/post/134238,cala-prawda-o-bialych-kaskach-w-syrii

Źródło: http://ram.neon24.pl/post/135767,oto-kim-sa-cywile-proszacy-z-aleppo-o-pomoc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

komentarze