sobota, 17 grudnia 2016

500 milionów dolarów za bułgarską broń dla ISIS-u...

Z bloga RAM..."Od początku wojny w Syrii przeciwko Assadowi - rząd USA zakupił w Bułgarii - w celu uzbrojenia "umiarkowanych opozycjonistów" - broń posowiecką za 500 milionów dolarów".

Aleppo: bułgarska broń odnaleziona w magazynie Al-Nusry. Wystarczyłaby na dwa lata walk...http://www.pch24.pl/aleppo--bulgarska-bron-odnaleziona-w-magazynie-al-nusry--wystarczylaby-na-dwa-lata-walk,48137,i.html#ixzz4T83IdJCF

 17 grudzień 2016

Od dziesięcioleci Bułgaria jest znaczącym graczem na rynku produkcji broni. Dziś znalazła sposób, by swoją broń – nie znanymi na razie kanałami - wywieźć do Syrii. Jak wynika z reportażu bułgarskiej telewizji, w porzuconym magazynie broni islamistów z „Al-Nusra” znaleziono rakiety Grad, amunicję do dział przeciwpancernych oraz pociski do ręcznego granatnika przeciwpancernego. Specjaliści wskazują, że znaleziona broń pozwoliłaby na prowadzenie działań zbrojnych przez kolejne dwa lata.

W reportażu wyemitowanym przez jedną z prywatnych bułgarskich telewizji wynika, że jest to dość „świeża” broń. Jednej z bułgarskich dziennikarek udało się wejść do magazynu z bronią islamistów z ugrupowania „Al-Nusra” znajdującym się w Starym Mieście w Aleppo. Inni bułgarscy dziennikarzy z kolei trafili na tajne składowisko bułgarskiej broni w jednym z opuszczonych domów w doszczętnie zniszczonym już mieście. „Al-Nusra” przez swoje związki z „Al-Kaida” jest uznawane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za ugrupowanie o charakterze terrorystycznym.

Wśród niemałego arsenału pokazano m.in. 122-milimetrowe rakiety Grad wykorzystywane we wschodnim Aleppo, amunicję kaliber 73 mm do dział przeciwpancernych oraz pociski kaliber 40 mm do ręcznego granatnika przeciwpancernego. Na opakowaniach z bronią widnieje m.in. nazwa prywatnej firmy produkującej broń oraz data przygotowania jej do eksportu (lipiec 2015).

Zdaniem specjalistów wojskowych, broń którą porzucili wycofujący się bojownicy „Al-Nusra” wystarczyłaby na prowadzenie działań wojskowych przez co najmniej dwa lata.

Moskwa będzie się domagać, by na Radzie Rosja-NATO ustalono, jak broń z jednego z krajów sojuszu trafiła do „Al-Nusry”. Rosjanie oświadczyli ponadto, że będą się domagać specjalnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jednym z pytań, jakie zdaniem Rosjan powinno się tam pojawić to kwestia związana ze sposobem dotarcia broni do Syrii. Tak wielka jej ilość mogła trafić do Syrii zarówno bezpośrednio z Bułgarii, jak i na zasadzie reeksportu z jednego z krajów postsowieckich. (...)

***

"Al Baghdadi grozi Izraelowi!" Wszystko to prawda, jakżeby mogło być inaczej.


Al Baghdadi minaccia Israele!”. Come no, è tutto vero.

http://www.maurizioblondet.it/2689-2/


Maurizio Blondet      27 grudzień 2015      tłum. RAM


(…)  Jak wiadomo  Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają prestiżowe linie lotnicze  Etihad, które dysponują również flotę cargo.

Oto jeden z jej samolotów:
https://i0.wp.com/www.maurizioblondet.it/wp-content/uploads/2015/12/etihad-cargo.jpg?w=400

Etihad w Bułgarii po ładunek broni


Otóż samolot, który widzicie na zdjęciu, został sfotografowany po wylądowaniu w  Burgas (Bułgaria) - 19 października 2015, jednakże był on już wcześniej w Bułgarii, w czerwcu i w sierpniu - co najmniej 5 razy.

Również samoloty cargo, należące do  Arabii Saudyjskiej - Saudi Arabian Cargo - lądowały w Bułgarii, tym razem na lotnisku w Sofii i to już od października 2014 roku. Na jumbo-jety saudyjskie ładowano towar niezidentyfikowany - pod ścisłym nadzorem. Ładowano go 80 ton na każdy samolot.

Pozwolenia na przebywanie w bułgarskiej przestrzeni powietrznej i na lądowanie tych samolotów zostały wydane przez ministerstwo obrony Bułgarii, a nie przez lotnictwo cywilne.

Na podstawie Konwencji z Chicago, dotyczącej lotnictwa cywilnego (dokument 9284, sub-art. 18) - pozwolenie ministerstwa obrony jest konieczne wtedy, kiedy na samolot cargo są załadowywane substancje  niebezpieczne, takie jak materiały wybuchowe, broń i amunicja.

https://i1.wp.com/www.maurizioblondet.it/wp-content/uploads/2015/12/bullgari-1024x683.jpg?resize=300%2C200

Saudyjskie samoloty cargo w Sofii

Ostatnio wychodzi na jaw, że od początku wojny w Syrii przeciwko Assadowi - rząd USA zakupił w Bułgarii w celu uzbrojenia "umiarkowanych opozycjonistów" - broń posowiecką za 500 milionów dolarów .


Mówi się o 1 000 sztuk granatników przeciwpancernych na ramię i o 700 sztukach przeciwpancernych systemów rakietowych Konkurs.


"Jak na nieszczęście" - broń ta trafiła jednak w ręce ISIS, ponieważ "umiarkowani opozycjoniści" - gdy tylko zostali uzbrojeni, opłaceni i wyszkoleni przez CIA w Turcji i w Jordanii - zaraz potem zadeklarowali swą wierność "Kalifowi".


Okazuje się więc - co za pech - że Washington - „wbrew swojej woli” - uzbroił  ISIS -  płacąc 500 milionów dolarów za bułgarską broń  i podobnie rzecz miała się z Emiratami i z Arabią Saudyjską.


Historia samolotów cargo jest wynikiem śledztwa przeprowadzonego przez Balkan Investigative Reporting Network (BIRN), podpisanego przez Marię Petkową. (...)


Balkan Investigative Reporting Network (BIRN)

http://birn.eu.com/en/page/home

https://en.wikipedia.org/wiki/Balkan_Insight


Jest rzeczą oczywistą, że wojska Arabii Saudyjskiej i Emiratów dysponują uzbrojeniem zachodnim i amerykańskim. Broń posowiecką sprowadza się jedynie dla ISIS.


Raport ONZ-u zrekonstruował nawet jeden z załadunków na  jumbo należący do Saudi Arabian Cargo w Bułgarii:   

 - 827 karabinów maszynowych z systemami do zamontowania ich na pick-up Toyota i 120 systemów przeciwpancernych SPG-9. (...)

Źródło: http://ram.neon24.pl/post/135746,500-milionow-dolarow-za-bulgarska-bron-dla-isis-u

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

komentarze