niedziela, 12 kwietnia 2015

SZPICA w rzyciBo szpica w rzyci, to ból.

Nie jest tak, że każdy nius krzyczący z polskich mediów wywołuje stres, są też takie bowiem, przy czytaniu których można się uśmiać do łez.
Niegdyś na całej granicy angielsko - szkockiej ustawiano wieże obserwacyjne, które dzisiaj są architektoniczną ciekawostką wplecioną w przepiękne szkockie krajobrazy
Niektóre z tych budowli zdążyły popaść w ruinę, gdyż nikt wcześniej nie zadbał o to, aby dany obiekt utrzymywać w stanie doskonałości, ale wiedzieć należy, że chęć utrzymania w dobrym stanie wszystkich obiektów tego typu, to byłoby zwykłe marnotrawstwo środków szkockiego podatnika...

Tak więc niektóre z wież dokonują swojego żywota, część z nich zagospodarowano i nawet urządzono w nich mini muzea opowiadające historię państwa szkockiego, naznaczoną często w stosunkach z Anglią krwawym akcentem i jako ciekawostkę powiem, iż jakaś część tych obiektów została wykorzystana na urządzenie sobie w nich miejsca zamieszkania przez ludzi z nieszablonowym podejściem do życia, no bo nie każdy chciałby zamieszkać w takiej wieży.
Oto, jak wygląda jeden z takich obiektów, który został zagospodarowany na atrakcję turystyczną, poprzez wyremontowanie i udostępnienie turystom (fotografia powyżej).

Dzisiaj przeglądając niusy, natrafiam na informację, z której jeszcze się śmieję. Otóż można się dowiedzieć na niezależna pl. (ale nie tylko), że wzdłuż granicy z Obwodem Kaliningradzkim, Polacy stawiają wieże obserwacyjne.
W pierwszej chwili pomyślałem sobie, że chodzi tu o jakąś rekonstrukcję obiektów stricte muzealnych, ale czytając materiał, stwierdziłem, że , a gdzie tam, tu chodzi o budowę zupełnie nowych obiektów, które mają posłużyć....
No właśnie, do czego takie coś może być wykorzystane? Może sami pomysłodawcy tego nie wiedzą?
Szanowni Panowie od SZPICY, jako, że wasze konstrukcje nie nadają się nawet na leśny wychodek, nie wspominając już o ewentualnej adaptacji tego cudu inżynierii XXI wieku na obiekt mieszkalny, to zaproponuję wam od siebie, aby na tych wieżach rozmieścić łuczników, nie zapominając przy tym, aby w składzie był zawsze jeden hejnalista, który dmąc w trąbę, będzie ostrzegał przed najazdem “Nocnych Wilków” np.

Szkoci wykorzystują na muzea istniejące obiekty historyczne, a Polacy budują je od podstaw i po wybudowaniu tego żydowskiego w Warszawie, to trudno jest dociec, kto i jakie szpice wkłada w rzyć Polakom.

Autorem tekstu jest bloger Jinks...
Źródło: http://jinks.neon24.pl.neon24.pl/post/121239,szpica-w-rzyci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

komentarze