niedziela, 6 grudnia 2015

Monsanto zostanie postawione przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości za zbrodnie przeciwko ludzkości i środowisku...

Nareszcie !!!

Potężna korporacja biotechnologiczna Monsanto ma problemy. Organizacje ekologiczne właśnie zapowiedziały, że w przyszłym roku złożą oskarżenie przeciwko największemu producentowi żywności GMO do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Jest to pierwsze takie działanie przeciwko Monsanto...

Działanie zostało podjęte przez grupę Monsanto Tribunal. W jej skład wchodzi Stowarzyszenie Konsumentów Ekologicznych, Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM), związek Regeneration International, stowarzyszenie Millions Against Monsanto oraz dziesiątki organizacji rolniczych i ekologicznych. Oskarża się Monsanto o przyczynianie się do zagłady ekologicznej i globalnego ocieplenia, zanieczyszczanie środowiska a nawet o śmierć tysięcy ludzi. Jak czytamy na stronie Monsanto-Tribunal.org:
"Od początku XX wieku, amerykańska korporacja Monsanto opracowała szereg wysoko toksycznych produktów, które trwale uszkodziły środowisko i wywołały choroby lub śmierć tysięcy ludzi."
Do wspomnianych substancji zaliczono polichlorowane bifenyle (PCB) które wpływają na płodność ludzi i zwierząt, kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy - składnik Agent Orange wykorzystywany podczas wojny w Wietnamie, zakazany w Europie środek do ochrony roślin Lasso oraz Roundup, najpopularniejszy na świecie środek chwastobójczy.
"Trybunał będzie się powoływał na "Wytyczne dotyczące Biznesu i Praw Człowieka" przyjęte przez ONZ w 2011. Będzie także oceniać potencjalną odpowiedzialność karną na podstawie Statutu Rzymskiego, który stworzył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w 2002 roku, oraz rozważy czy reforma międzynarodowego prawa karnego jest uzasadniona w celu uznania zbrodni przeciwko środowisku jako przestępstwo ścigane, tak aby osoby fizyczne ponosiły odpowiedzialność karną."
Uznanie zbrodni przeciwko środowisku naturalnemu jako przestępstwo jest jednym z głównych celów, jaki postawiła przed sobą grupa Monsanto Tribunal. Trudno powiedzieć czy organizacje rolnicze i ekologiczne mają jakieś szanse na zwycięstwo. Korporacja Monsanto ma bardzo silne plecy. Można to ująć w ten sposób - albo Monsanto Tribunal osiągnie wielki sukces, albo wybuchnie wielki skandal a protesty przeciwko żywności GMO będą jeszcze większe i silniejsze. Sprawa przeciwko Monsanto będzie toczyć się w Hadze w dniach 12-16 października w przyszłym roku.


Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

komentarze